Historie

YMCA (Young Men's Christian Association) vznikla v roce 1844 jako prostředek křesťanské pomoci mladým lidem "ztraceným" v rychle se industrializujících a odlidšťujících městech Anglie. Jejím zakladatelem byl tehdy 23 letý obchodní příručí George Williams (viz obrázek). V roce 1894 již YMCA měla přes 500.000 členů ve 34 zemích. V témže roce replicas relojes byl Williams královnou Viktorií povýšen do rytířského stavu a městská rada Londýna jej jmenovala čestným občanem města za jeho životní dílo. Od té doby se rozšířila po celém světě. Celý příběh George Williamse najdete ZDE - stojí to opravdu za to.

George Williams
George Williams

U nás YMCA od druhé poloviny 19. století fungovala prostřednictvím tzv. "Křesťanských spolků mladíků" nebo tzv. "Křesťanských sdružení mládeže". Po několika letech fungování v rámci Čs. legií a poté Čs. armády u se u nás YMCA od roku 1921 rozšířila masově především díky vydatné pomoci z USA a za přispění elit národa: T. G. Masaryka, Ing. V. Havla a dalších.

Svoji činnost nuceně ukončila v roce 1951 a přes neúspěšné pokusy okolo roku 1968 o znovuzaložení, obnovila svoji činnost až v roce 1990. Česká YMCA byla ustavena v roce 1992 vzhledem k blížícímu se dělení Československé federativní republiky. Zajímá Vás více o historii YMCA u nás? Prohlédněte si tuto infografiku!

Dnes je YMCA nejstarší, a se svými 58 miliony členy ve 119 zemích, největší celosvětovou mládežnickou organizací na světě. 

Podpis zakládající listiny YMCA v Československu 1919 :-)

Řekli o YMCA...

Řekli o YMCA...

„Ymky se nejlépe hodí k tomu, aby vytvářely o otázkách, které zajímají veřejnost, veřejné mínění. Veřejné mínění vytvoří tím, že vyzvou, zahájí diskusi a přednášky.“ 

John Calvin Coolidge, Jr. (4. 7 1872 – 5. 1. 1933) byl 30. prezident Spojených států amerických.